Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Disa mënyra se si ta qetësoni trupin pas situatave stresuese

NULL NULL
14.03.2023 12:18

Stresi njihet si njëra nga gjendjet që secili njeri e ka përjetuar, dikush më shumë e dikush më pak.

Është shumë e rëndësishme që ta mësoni ta qetësoni trupin dhe mendjen në mënyrë që të mund të keni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Këtu janë pesë hapa që mund të ndërmerrni për të qetësuar trupin tuaj:

Frymëmarrje e thellë: Merrni disa herë frymë thellë. Kjo do t’ju ndihmojë të relaksoni muskujt dhe të ngadalësoni rrahjet e zemrës.

Zgjatje muskujsh: Zgjatja e muskujve ndihmon në lirimin e tensionit në muskujt tuaj dhe rrit rrjedhjen e gjakut në trurin tuaj. Provoni disa shtrirje të thjeshta, si rrotullime të qafës, ngritje të shpatullave dhe shtrirje të kofshës.

Ushtrime: Aktiviteti fizik ndihmon në uljen e stresit duke çliruar endorfina, të cilat janë përmirësuesit natyralë të humorit të trupit. Zgjidhni një aktivitet që ju pëlqen si vrapimi, çiklizmi, joga ose noti.

Meditimi: Meditimi mund të ndihmojë për të qetësuar mendjen tuaj dhe për të reduktuar stresin. Gjeni një vend të qetë për t’u ulur rehat dhe për t’u përqendruar në frymën tuaj. Nëse mendja juaj endet, kthejeni butësisht fokusin në frymën tuaj.

Masazhi: Masazhi ndihmon në lehtësimin e tensionit të muskujve dhe promovimin e relaksimit. Mund t’i bëni vetes një masazh të thjeshtë ose të rezervoni një seancë masazhi profesional.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

 

 

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.