Detaje nga Brukseli pas fillimit të takimit trepalësh (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Detaje nga Brukseli pas fillimit të takimit trepalësh (VIDEO)

NULL NULL
27.02.2023 18:32

Ka nisur takimi trepalësh në Bruksel midis kryeministrit Albin Kurti, presidentit serb Aleksandër Vuçiq, si dhe përfaqësuesit më të lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Joseph Borell e të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Ekipi i Klan Kosovës po qëndron në vendin e ngjarjes, ku po e përcjell nga afër situatën atje.

“Paraprakisht ka pasur edhe zhvillime të ndryshme që kanë të bëjnë me takimin mjaft të rëndësishëm për shkak se për herë të parë në shumë e shumë vite në dialogun Kosovë-Serbi është diçka konkrete që ndodhet në tavolinën e bisedimeve”, ka thënë për Klan Kosovën gazetari i këtij mediumi, Besnik Tahiri.

“Ai është plani evropian i përpiluar nga Bashkimi Evropian ose i përpiluar nga zyra për politikë të jashtme, pra e diplomacisë këtu në Bruksel të Belgjikës, dhe po ashtu si nismë që ishte e Gjermanisë dhe Francës, më saktësisht e kancelarit Olaf Scholz dhe presidentit Emmanuel Macron, që ka të bëjë me një marrëveshje të mundshme bazë mes Kosovës dhe Serbisë e cila sipas kryeministrit të Kosovës përmban preambulën me pesë fjali, dhe po ashtu dhjetë pika të asaj se si duhet të pajtohen në mënyrë bazike Kosova dhe Serbia”.