23:02, 13 Mars 2018

Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wes Mitchell, i cili qëdroi për vizitë dje në Kosovë, sot ka qëndruar në Beograd me ç’rast është takuar me Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq.

Gjatë takimit Daçiq i ka dorëzuar Mitchel, atë që ai quajti, deklaratën e kryetarit të SHBA-ve, Woodrow Wilson, për Kosovën, të botuar në “New York Times” më 19 qershor 1918, me titullin “E festojmë Kosovën si Ditën e Nderit”.

Zëvendëssekretari Mitchell ka deklaruar se SHBA-të e konsiderojnë Serbinë si një një nga vendet më të rëndësishme në rajon dhe shtyllën e stabilitetit në Ballkan, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Gjithashtu dyshja ka diskutuar edhe për vazhdimin e dialogut në Bruksel në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Konkurs Pune

Lexo më shumë