Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Diabeti i tipit 2 shkakton dhimbje në shpinë

NULL NULL
25.02.2024 17:42
Matja e diabetit

Njerëzit me diabet të tipit 2 janë në rrezik të lartë për disa sëmundje dhe komplikime shëndetësore, duke përfshirë dhimbjen e shpinës.

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë San Diego dhe Universiteti i Utah raportojnë se diabeti i tipit 2 ndikon negativisht në disqet vertebrale që formojnë shtyllën kurrizore, nëpërmjet një modeli kafshësh.

Ky zbulim mund të shpjegojë pse njerëzit me diabet të tipit 2 shpesh përjetojnë dhimbje kronike të trupit, duke përfshirë dhimbjen e shpinës.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.