Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dhuna në familje, nga janari u regjistruan 763 raste në Shqipëri

NULL NULL
10.03.2023 01:12
dhuna

Nga viti 2019 e deri më sot në Shqipëri janë regjistruar në total 20,589 raste të dhunës në familje ndërsa mesatarja e çdo viti tregon se në Shqipëri raportohen 14 raste në ditë të dhunës në familje. Ngjarjet e rënda dhe dhuna që çon në vrasje kanë ngritur dhe një herë shqetësimin e urdhrave të mbrojtjes e problemeve në aplikimin e tyre.

Vetëm përgjatë periudhës 1 janar–28 shkurt të këtij viti në policinë e shtetit janë konstatuar 736 raste të dhunës në familje. Sipas të dhënave statistikore 417 raste kanë marrë urdhrin e menjëhershëm të mbrojtjes ndërsa në 25 prej tyre këto urdhra janë shkelur.

Sipas juristëve, problematike mbetet dhe procesi gjyqësor kur paraqiten dokumente të cilat lehtësojnë pozitën e dhunuesit.

Të dhënat statistikore tregojnë se nisur nga dendësia e popullsisë, qarku me numrin më të madh të denoncimeve është ai i Tiranës, i ndjekur nga ai i Durrësit, i Fierit dhe i Vlorës. Të dëmtuar nga dhuna dhe krimet e tjera në marrëdhëniet familjare në total për vitin 2022 janë 5225 persona, prej tyre 3767 janë gra/vajza ndërsa 266 të dhunuar janë të mitur. /a2news

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.