Dhjetëra breshka deti gjenden të ngordhura pranë ishullit japonez, ishin goditur me thikë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dhjetëra breshka deti gjenden të ngordhura pranë ishullit japonez, ishin goditur me thikë

NULL NULL
18/07/2022

Të paktën 30 breshka deti të gjelbra janë gjetur të ngordhura në një plazh të një ishulli të largët japonez, ku shumë prej tyre janë goditur me thikë në qafë.

Vendasit në ishullin Kumejina e bënë zbulimin të enjten e kaluar, pasi një valë e ulët zbuloi trupat.

Të paktën një operator peshkimi pranoi se i kishte plagosur kafshët për t’i hequr nga rrjetat e peshkimit, njoftoi uebfaqja e lajmeve Mainichi.

Policia po heton pretendimet për mizori ndaj kafshëve.

“Unë i shkëputa disa nga [breshkat] dhe i lëshova në det, por nuk munda t’i liroja ato të rënda, kështu që i godita me thikë për t’i hequr qafe,” i tha një burimi të afërt një operator peshkimi pa emër, thuhet në një raport nga Mainichi.

Mediat lokale raportuan se policia kishte vendosur oficerë në vendngjarje javën e kaluar, por nuk është e qartë nëse është kryer ndonjë veprim.

Breshkat e gjelbra të detit janë renditur si një specie e rrezikuar nga autoritetet japoneze dhe grupet globale të ruajtjes.

Ato janë të njohura që frekuentojnë shtretërit e algave të detit në Kumejina – një nga ishujt e vegjël rreth 2,000 km në jug të kontinentit japonez – ku ka gjithashtu përpjekje aktive të ruajtjes.

Biologët detarë dhe punëtorë të tjerë nga Muzeu i Breshkave të Detit të ishullit kishin nxituar në plazh pasi u zbuluan breshkat, por shumica tashmë ishin bërë të palëvizshëm deri atëherë.

Disa prej tyre kishin plagë me thikë në bazën e qafës, ndërsa të tjerët u prenë gjithashtu në rrokullisje. Fotografitë e publikuara nga muzeu tregojnë kafshët që notojnë në ujë të cekët, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë,” tha një punonjës i muzeut për Asahi Shimbun.

“Është jashtëzakonisht e vështirë për ta përpunuar këtë”.