20:00, 16 Tetor 2019

Gjithnjë e më shpesh në jetën tonë ne ballafaqohemi me dhimbje koke dhe dhimbje nyjesh që ndonjëherë mund të jenë me të vërtetë të dhimbshme. Këtu është një ilaç natyral i bazuar në xhenxhefil që do të shërojë këto dhimbje të bezdisshme.

Xhenxhefili është një bimë e pasur me përfitime, që përdoret me shekuj në mjekësinë tradicionale kineze, indiane dhe perëndimore, pikërisht për shkak të vetive të saj të jashtëzakonshme terapeutike.

Xhenxhefili është i pasur me kalium dhe mangan, të dyja shumë të rëndësishme për zemrën. Mangani është i shkëlqyeshëm për mbrojtjen e zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut.

Xhenxhefili është gjithashtu i pasur me vitamina A, C, E dhe grupin B, magnez, fosfor, natrium, hekur, zink, kalcium dhe beta-karoten. Është e shkëlqyeshme për mbrojtjen e lëkurës, flokëve, dhëmbëve dhe thonjve.

Një studim i botuar në “Journal of Products Natural” tregoi se ekstrakti i papërpunuar i xhenxhefilit (një substancë që gjendet në xhenxhefil) janë të shkëlqyera për parandalimin e inflamacionit të nyjeve.

Xhenxhefili përmban substanca të fuqishme anti-inflamatore, të quajtura xhenxhefila, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen dhe lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, nyjeve dhe nervave, shkruan noa.al. Nëse konsumohet rregullisht, xhenxhefili është gjithashtu efektiv në parandalimin dhe trajtimin e dhimbjeve të kokës.

Për të përgatitur këtë ilaç efektiv ju duhet një pjesë e rrënjës së freskët të xhenxhefilit, 700 ml ujë, gjysmë limoni dhe mjaltë. Mundohuni të përdorni përbërës organikë për të mos ekspozuar trupin tuaj ndaj pesticideve dhe kimikateve.

Grini xhenxhefilin, derdheni në ujë të ngrohtë dhe shtoni lëngun e gjysmë limoni dhe gjysmë lugë çaji mjaltë. Filtrojeni dhe pijeni gjatë gjithë ditës.

Konkurs Pune

Lexo më shumë