Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dhimbja e shpatullave, si ta trajtojmë?

NULL NULL
26.09.2019 08:54

Dhimbja e shpatullave është dhimbje që formohet nga kreu i humerit (kocka e krahut) dhe labrumi glenoid (emri për folenë e shpatullës së përbashkët në shpinë).

Bashkimi i shpatullave është shumë i lëvizshëm – duke lejuar liri të madhe të lëvizjes për krahun (shumë më tepër se nyja e barabartë në hip). Kjo lëvizshmëri më e madhe do të thotë që shpatulla e përbashkët është më pak e qëndrueshme. Stabiliteti i nyjeve të shpatullave mbështetet gjithashtu në “muskujt rrotullues” – ​​katër muskuj (supraspinatus, infraspinatus, subscapularis, teres minor) që futen rreth nyjeve të shpatullave që ndihmojnë në lëvizjen e saj, si dhe sigurimin e stabilitetit.

Këta muskuj janë një burim i përbashkët dhimbjeje. Dhimbja e shpatullave është e zakonshme dhe mund të rezultojë nga një numër kushtesh. E rëndësishmja, dhimbja e ndjerë në rajonin e shpatullave nuk do të thotë domosdoshmërisht se dhimbja vjen nga shpatulla. Dhimbja mund të shkaktohet nga problemet e qafës, ose të referuara nga strukturat e brendshme si mushkëritë, zemra, madje edhe mëlçia ose fshikëza e tëmthit.

Nëse dhimbja është e pranishme ditë e natë dhe është konstante – mund të jetë i pranishëm një maligniteti (kancer), veçanërisht kur lidhet me humbjen e peshës – dhe kjo kërkon vlerësim urgjent.

Një dëmtim / traumë paraprake mund të jetë një faktor shkaktar për tendinitis supraspinatus ose sup i ngrirë.

Fillimi i shpejtë i dhimbjes, me ethe, me kufizime të ashpra të lëvizjeve, është sugjestion i artritit septik.

Dhimbja në të dy supet, shpesh të shoqëruara me dhimbje hip mund të jetë për shkak të polymyalgia rheumatica.

Si është trajtuar dhimbja e shpatullave?

Trajtimi varet nga shkaku. Për trajtim specifik për kushtet e mëposhtme, së pari duhet të siguroheni se nga po ju vjen ajo dhimbje, pastaj të filloni ta trajtoni atë.

Trajtimi i dhimbjes së shpatullave shpesh përfshin inflamacion qetësues (ënjtje dhe skuqje) dhe forcimin e muskujve. Këtu janë disa mënyra se si të kujdeseni për veten dhe si të lehtësoni dhimbjet e shpatullave.

Ilaçet anti-inflamatore

Ilaçet jostoidale anti-inflamatore (NSAIDS) ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe uljen e inflamacionit. Këtu përfshihen aspirina, ibuprofeni dhe naprokseni, shkruan familjajone.com. Ulja e inflamacionit është e rëndësishme në dëmtimet e manshetës në rotator, tendonitin dhe artritin dhe dëmtimet e tjera të shpatullave.

Kompresë e ftohtë

Kompresat e ftohta mund të ndihmojnë në uljen e ënjtjes në shpatull. Ftohja gjithashtu ndihmon në mpirjen e dhimbjeve të mprehta. Aplikoni një pako akulli deri në 20 minuta, deri në pesë herë në ditë. Mirëpo, kujdesuni që së pari ta mbështillni atë me kompresë dhe mos ta vendosni drejtpërdrejt në lëkurë.

Masazh

Mbështillni shpatullën me një fashë mjekësore elastike për të ndihmuar në uljen e ënjtjes dhe dhimbjes. Pas kësaj, ndonjë masazh i lehtë do të lehtësojë dhimbjen. Nëse krahu ose dora juaj fillon të ndjehet më mirë, lirojeni fashën e kompresimit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.