Dështon miratimi i rishikimit të buxhetit, Murati përplaset me opozitën - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dështon miratimi i rishikimit të buxhetit, Murati përplaset me opozitën

NULL NULL
2 months më parë

Në mungesë të kuorumit, ka dështuar të miratohet rishikimi i buxhetit për vitin 2022, pasi në momentin e votimit në sallën plenare ishin vetëm 54 deputetë.

Megjithatë, diskutimet për rishikimin e buxhetit ishin të ashpra mes ministrit të Financave, Hekuran Murati, dhe deputetëve opozitarë.

Murati tha se ky rishikim është i nevojshëm, pasi në tremujorin e parë të vitit 2022 ka pasur rritje të të hyrave prej 17 për qind më tepër, andaj vlera që i shtohet buxhetit është mbi 150 milionë euro që përdorën në kuadër të ringjalljes ekonomike, mirëpo i njëjti u kritikua nga partitë opozitare dhe u konsiderua se s’ka asnjë ndikim pozitiv për vendin.

“Në tremujorin e parë të vitit 2022 kemi një rritje të të hyrave prej 17 përqind më tepër, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak, kështu duke konsideruar për intervenime shtesë në mbështetje të qytetarëve, përkatësisht masat mbështetëse të prezantuara nga qeveria. Një rishikim të tillë, Ministria e Financave e ka parë si të domosdoshme. Vlera që shtohen në këtë rishikim është 150 milionë e 500 mijë euro, kurse rishikimi bëhet vetëm në Ministrinë e Financave në programin e ringjalljes ekonomike”.

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushataku, tha se buxheti për vitin 2022 është konsumues dhe pa asnjë efekt zhvillimor.

“Ky buxhet është tërësisht konsumues pa asnjë efekt zhvillimor… Pjesa më e madhe buxhetore është planifikuar për politika ad-hoc, populliste të kryeministrit Kurti, pa asnjë efekt në ekonomi për të blerë paqen sociale me ata qytetarë që janë në nevojë”.

Kritika adresoi edhe deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, madje e cilësoi edhe si të kundërligjshëm.

“Qysh ka mundësi që ju keni filluar ekzekutimin? I keni vendos 100 euro të gjithë punëtorëve në sektorin publik ende pa hyrë plotësim-ndryshimi në fuqi? Ku i keni marrë këto mjete dhe cilët zëra buxhetorë i keni prek?”.

Ndërsa, deputetja e AAK-së, Albana Bytyqi, tha se rishikimi i buxhetit nuk ka asnjë ndikim pozitiv për vendin.

“Projektligji është vendim i gabuar, pasi nuk ka ndikime pozitive dhe nuk reflekton në një menaxhim të duhur të financave publike të shtetit të Kosovës. Rishikimet buxhetore po bëhen, ndërsa asnjë investim dhe projekt zhvillimor në nivel shteti nuk ka filluar për vitin 2022”, deklaroi ajo.

Mirëpo, deputetëve opozitarë, sërish iu kundërpërgjigj ministri Murati, i cili tha se shtesat prej 100 eurosh i shkojnë direkt qytetarëve.

“Këto pagesa që ne po i bëjmë shkojnë direkt në xhepat e qytetarëve, të cilat munden t’i shfrytëzojnë për t’i mbuluar disa prej faturave dhe dhënë një shtysë për çdo familje”, deklaroi Murati.

Pas mungesës së kuorumit, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, mbylli punimet e seancës plenare dhe tha se për të njëjtën do të vendoset në kryesinë e Kuvendit.