Dermatologia hedh poshtë gjashtë mitet e zakonshme të rënies së flokëve - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dermatologia hedh poshtë gjashtë mitet e zakonshme të rënies së flokëve

NULL NULL
03.12.2021 19:41

Rënia e flokëve është një çështje e zakonshme, me të cilën të gjithë ne luftojmë.

Nga mungesa e rutinës së duhur të kujdesit për flokët në një mënyrë jetese të çrregullt, rënia e tyre mund të ndodhë për shumë arsye.

Dermatologia Aanchal Panth, kohët e fundit, shkatërroi disa mite të njohura për rënien e flokëve, të cilat shumica e njerëzve i kanë besuar deri më tani, transmeton Klankosova.tv.

“A keni takuar ndonjëherë dikë që nuk ka rënie të flokëve? Është një gjë e rrallë sepse humbja e disa flokëve çdo ditë është normale”, u shpreh ai.

Shikoni mitet e njohura të rënies së flokëve, të hedhur poshtë nga dermatologia:

Miti: Rënia e flokëve mund të ‘shërohet’ përgjithmonë.

Fakt: “Nuk na pëlqen të përdorim fjalët kurë ose të përhershme kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës dhe flokëve, pasi këto qeliza rriten çdo ditë,” tha ajo.

Pra, ju duhet të bëni ndryshime të përditshme për të ruajtur shëndetin e tyre. Humbja e disa fijeve të flokëve është normale, nuk ka asgjë për të kuruar. Nëse keni rënie të fortë të flokëve, atëherë duhet të gjejmë shkakun. Rënia e flokëve nuk është një sëmundje në vetvete, por një manifestim i një çekuilibri që po ndodh në trup ose në lëkurën e kokës.

Miti: Përdorni gjithmonë shampo pa SLS.

Fakt: SLS-ja ndihmon në formimin e shkumës. “Nëse keni një skalp të yndyrshëm, keni nevojë për SLS në shampon tuaj për t’u pastruar siç duhet. Nëse keni një skalp shumë të thatë ose të ndjeshëm, atëherë përdorni vetëm shampo pa SLS,” shpjegoi dr. Panth.

Miti: Vaji i ricinit përmirëson dendësinë e flokëve.

Fakt: Vaji i ricinit formon një shtresë në flokë dhe mund t’i bëjë ata të duken më të trashë. “Por kjo nuk rrit numrin e flokëve në një zonë”.

Miti: Masazhi i fuqishëm me vaj do të reduktojë rënien e flokëve.

Fakt: Megjithëse masazhi me vaj mund të jetë qetësues për lëkurën e kokës, duhet të jetë shumë i butë, sugjeroi ajo. “Masazhi me vaj nuk do të ketë ndonjë ndikim në rënien e flokëve, por do të ndihmojë në heqjen e stresit, gjë që, nga ana tjetër, mund të ndihmojë. Por shmangni masazhin e fuqishëm, pasi mund të përkeqësojë rënien e flokëve”.

Miti: Krehja e flokëve 100 herë do të përmirësojë cilësinë e flokëve.

Fakt: Krehja e tepërt mund të dëmtojë kutikulën dhe t’i bëjë flokët më të dredhur.

Miti: Aplikimi i pastës methi do të reduktojë rënien e flokëve

Fakt: Aplikimi i pastës methi është një veprim popullor. “Ai vepron mirë për kondicionimin e flokëve dhe madje u jep shkëlqim flokëve, por nuk ka ndikim në rënien e flokëve”, u shpreh dermatologia.