Dermatologët rekomandojnë pesë lloje ushqimesh për të luftuar alergjitë e lëkurës

Dermatologët rekomandojnë pesë lloje ushqimesh për të luftuar alergjitë e lëkurës

NULL NULL
4 months më parë

Sipas një artikulli të rishikuar mjekësor të botuar në WebMD, vitaminat, mineralet dhe lëndët ushqyese janë të shkëlqyera për shëndetin, pasi ato e bëjnë trupin të ndihet mirë dhe disa ushqime të mbushura me lëndë ushqyese mund t’iu thonë lamtumirë simptomave të alergjive të lëkurës.

Dermatologët pohuan se pavarësisht nëse është një copë e vogël lëkure e thatë ose një shpërthim i papritur i puçrrave në faqe, shumica prej nesh luftojnë me lëkurën tonë herë pas here. Lëkura është shtresa juaj e parë e mbrojtjes kundër botës së jashtme, përcjell Klankosova.tv

Lëkura mund të japë të dhëna thelbësore për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Dieta ka një rol të madh për të luajtur kur bëhet fjalë për menaxhimin e lëkurës. Prandaj, këto janë 5 llojet e ushqimeve që dermatologët sugjerojnë për të ndihmuar në menaxhimin e alergjive të lëkurës si një profesionist:

Probiotikët – si gjiza kanë efekte anti-inflamatore dhe anti-alergjike. Funksionon shumë mirë për të menaxhuar ekzemën alergjike.

Vitamina C – Ushqimet që përmbajnë vitaminë C si portokalli, luleshtrydhet, mollët dhe shalqiri, kundërveprojnë reagimin alergjik inflamator, si urtikarie, njolla ose kruarje në lëkurë.

Kuercetina – Është një bioflavonoid i pranishëm në ushqime si molla, qepa, çaji – që ndihmon në menaxhimin e alergjive të lëkurës si skuqjet.

Ushqimet e pasura me magnez – Të tilla si bajamet, shqemet, farat e kungullit dhe bananet janë ushqime të shkëlqyera për lehtësimin e alergjive sepse magnezi është një antihistaminik. Ka një efekt qetësues ndaj alergjive.

Ushqimet e pasura me vitaminë E – të tilla si bajamet, farat e lulediellit dhe kikirikët përmbajnë gama-tokoferol e cila është një formë e vitaminës E që çon në uljen e inflamacionit të lidhur me alergjinë.