Deputeti e gazetari rrihen në transmetim direkt në Turqi (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Deputeti e gazetari rrihen në transmetim direkt në Turqi (VIDEO)

NULL NULL
08/08/2022

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Turqisë Cemal Enginyurt është përleshur me gazetarin Latif Shimshek në transmetim të drejtpërdrejtë.

Enginyurt dhe Shimshek diskutuan në programin “Në rendin e ditës” të transmetuar drejtpërdrejt në TV100. Fjalëve të gazetarit Latif Shimshek: “Nuk mund të nënvlerësoni gjyqtarin, prokurorin, policinë dhe inteligjencën e këtij vendi”, Enginyurt iu përgjigj me: “Policia është e jona dhe shteti është i yni”.

Ndërsa fjalët e Shimshek për Enginyurt vazhdonin, tensioni u rrit. Enginyurt u ngrit dhe eci drejt tij.

Pas tensionit, prezantuesja dhe të ftuarit e tjerë kanë shkuar te dyshja dhe kanë tentuar t’i qetësojnë.

Pas diskutimit, transmetimi u ndërpre për rreth 20 minuta. Pastaj programi rifilloi.

Shimshek bëri deklarata lidhur me ngjarjen.

“Programi u ndërpre dhe ai hyri në atë pauzë. As ne nuk e dinim kush ishte sulmuesi. Jemi gazetarë, nuk jemi mafia, por mbrëmë, kush përcaktoi se mafia ishte mes politikanit dhe mafias. Nuk ka asnjë deklaratë nga opozita, nuk e pres. Opozita dënon vetëm kur sulmohen mbështetësit e tyre, por heshtin kur sulmohet padrejtësisht një gazetar nacionalist, konservator si unë. Deri tani askush nuk ka telefonuar nga opozita”, ka thënë Shimshek.

Ndërkaq u deklarua edhe prezantuesja e emisionit, e cila tha se e dënojnë ashpër sulmin.

“Para së gjithash, ne e dënojmë fuqishëm këtë incident, menaxhmentin e TV dhe të gjithë bashkëlojtarët tanë. Idetë mund të mos përputhen. Njerëzit mund të mos shkojnë mirë me njëri-tjetrin. Mirëpo, në pjesën që priret drejt dhunës dhe nuk reflekton te ju, më keq e kemi përjetuar në studio. Ne e dënojmë ashpër. Si grua, dua të them se më vjen shumë, shumë keq. Ndërkohë, truproja e Cemal Enginyurt goditi Shimşek para syve tanë. Ne e dënojmë ashpër incidentin dhe i kërkojmë falje të gjithë publikut”, ka thënë prezantuesja.

Sherri i ndodhur është pasqyruar në kamerat e studios. Momenti i sulmit është regjistruar moment pas momenti.