Dënohet me dhjetë vjet burg një mercenar i Kirgistanit se luftoi në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dënohet me dhjetë vjet burg një mercenar i Kirgistanit se luftoi në Ukrainë

NULL NULL
17.05.2023 19:25
Rusia

Një gjykatë në Kirgistan i ka dhënë një dënim 10-vjeçar një njeriu që luftoi për Rusinë në Ukrainë, në një kohë kur Moska po përpiqet të nxisë rekrutimin e njerëzve nga vendet ish-sovjetike të Azisë Qendrore.

Një gjykatë në kryeqytetin e Kirgistanit, Bishkek, tha se shpalli fajtor një 32-vjeçar për mercenarizëm dhe e dënoi atë me 10 vjet burg, në një vendim të shpallur të martën vonë.

Gjykata vendosi se njeriu, i cili mohoi të kishte marrë pjesë në armiqësi, kishte qenë në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës midis qershorit dhe nëntorit të vitit të kaluar, për të cilin ai paguhej 180,000 rubla (2,250 dollarë) në muaj plus një garanci për një pasaportë ruse.

Dhjetëra shtetas të vendeve të Azisë Qendrore janë vrarë në Ukrainë muajt e fundit, thonë mediat lokale, shumica prej tyre pasi iu bashkuan radhëve të ushtrisë ruse ose Ëagner, një grup ushtarak privat, shkruan Al Jazeera, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS