Deliu – Kodra, Kurtit: Betejën më të madhe e ke me veten opozitar - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Deliu – Kodra, Kurtit: Betejën më të madhe e ke me veten opozitar

NULL NULL
02.03.2023 23:19

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu – Kodra, është shprehur se kryeministri i vendit, Albin Kurti, e ka një betejë me veten sa ishte në opozitë.

Deliu – Kodra tha se marrëveshja mbi rrugën e normalizimit të raporteve në mes Kosovës e Serbisë, është një marrëveshje që sipas saj e shpërfaq tërë karrierën politike të kryeministrit Kurti.

“Nga premtimi i kryeministrit që nuk do të shkojë në dialog me Serbinë pa kërkuar falje për të gjitha krimet që i ka bërë Serbia në Kosovë dhe pa kthyer edhe të pagjeturin e fundit, kryeministri Kurti përfundon që në preambulën e kësaj marrëveshjeje t’i amnistojë krejt këto krime që ka folur për vite të tëra. Pra, t’i fal ato”, është shprehur Deliu – Kodra, njofton Klankosova.tv.

Tutje, Deliu – Kodra iu drejtua Kurtit se ka ndërruar qëndrim, nga kërkesa për marrëveshje finale, në marrëveshje të përkohshme e me Asociacion në qendër.

“Për të vazhduar me nenin më skandaloz të kësaj marrëveshjeje, që është neni 7, që ka një pajtim për një nivel të ri pushtetesh, ndërkohë theks i vecantë i jepet vetmenaxhimit të komunitetit serb, mbështetje financiare nga Serbia dhe kanal të drejtpërdrejt komunikimi për komunitetin serb me qeverinë e Kosovës. Pra, është përtej Asociacionit dhe marrëveshja mund t’i hapë shumë rrugë problematike Kosovës”, është shprehur ajo.

Rrini të informuar duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS