Debati zhvendoset në temën e sigurisë kombëtare - Qasja e Trump dhe Biden në politikën e jashtme

Debati zhvendoset në temën e sigurisë kombëtare – Qasja e Trump dhe Biden në politikën e jashtme

NULL NULL
1 muaj më parë

Debati final presidencial tashmë është zhvendosur në temën e sigurisë kombëtare dhe kandidatët po pyeten për qëndrimet e tyre në marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Kinën, Iranin dhe Korenë e Veriut.

Ja një vështrim se si kandidatët krahasojnë çështjet e politikës së jashtme:

Një argument qendror i fushatës së Joe Biden për president është se ish-nënkryetari ka përvojë të gjerë të politikës së jashtme nga tetë vitet e tij të shërbimit në Shtëpinë e Bardhë dhe nga udhëtimi nëpër botë si kryetar i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, njofton Klan Kosova.

Në qershor, Biden u zotua të zhbëjë lëvizjet e politikës së jashtme të Presidentit Donald Trump në një fjalim në të cilin ai paraqiti se si do të kërkonte të rivendoste normat ndërkombëtare para-Trump dhe “ta vendoste Amerikën përsëri në krye të tryezës”.

Thelbi i përpjekjes së Biden për t’u kthyer në bashkëpunimin ndërkombëtar është një samit që Biden tha se ai do të thërriste midis demokracive në botë, organizatave joqeveritare dhe korporatave – veçanërisht teknologjisë dhe kompanive të mediave sociale – për të kërkuar një axhendë të përbashkët për të mbrojtur vlerat e tyre të përbashkëta.

Një samit i tillë do të shtynte kompani si Facebook, Google dhe Twitter – ku trollet ruse arritën tek votuesit amerikanë gjatë zgjedhjeve 2016 – për të luftuar sfida të tilla si mbikëqyrja, censura dhe përhapja e gjuhës së urrejtjes.

Ndërsa ishte në Senat, Biden votoi për të autorizuar luftën në Irak në 2002. Ashtu si demokratët e tjerë që votuan po, Biden ka kaluar vite që kur kërkoi falje për të pasi konflikti u bë gjithnjë e më jopopullor nga publiku amerikan dhe votuesit demokratë.

Trump ka shpallur fitore në Lindjen e Mesme, me nënshkrimin e fundit të “Marrëveshjeve Abraham” për normalizimin e marrëdhënieve midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit dhe normalizimin pasues të marrëdhënieve midis Bahreinit dhe Izraelit.

Ai bëri fushatë për kthimin e trupave nga përtej detit, por vendimi i tij për të tërhequr shumicën e trupave nga Siria tërhoqi dënime të gjera – dhe dorëheqjen e Sekretarit të Mbrojtjes James Mattis.

Ai ka thënë se dëshiron trupa nga Afganistani deri në Krishtlindje, përkundër zyrtarëve amerikanë që thonë se çdo tërheqje do të jetë “e bazuar në kushte”.

Lëvizjet e politikës së jashtme “Së pari Amerika” e Trump kanë parë që Shtetet e Bashkuara të braktisin organizatat shumëpalëshe dhe marrëveshjet ndërkombëtare dhe në disa raste të tjetërsojnë aleatët tradicionalë.

Presidenti ka kërkuar të zhbëjë arritjet e paraardhësit të tij, Barack Obama. Në qershor 2017, Trump njoftoi se do të tërhiqej nga Marrëveshja e Klimës në Paris. Kjo tërheqje do të përfundojë më 4 nëntor – një ditë pas zgjedhjeve.

Ai u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit në maj 2018 dhe ka ndjekur një fushatë “presioni maksimal” kundër Teheranit pa mbështetjen e aleatëve kryesorë europianë. Gjatë administrimit të Trump, Irani ka zvogëluar angazhimet e tij sipas marrëveshjes historike.

Në qershor 2018, administrata u largua nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut i Kombeve të Bashkuara, me ambasadorin e atëhershëm të SHBA në OKB Nikki Haley duke akuzuar trupin për paragjykim ndaj aleatit të SHBA, Izraelit dhe një dështim për të mbajtur përgjegjës abuzuesit e të drejtave të njeriut.

Trump ndërpreu lidhjet me Organizatën Botërore të Shëndetësisë në fillim të këtij viti ndërsa pandemia shpërtheu, duke akuzuar organin ndërkombëtar se ishte duke u parë në Kinë.

Ai ka përqafuar kundërshtarët e SHBA-së, duke u takuar dy herë me Kim Jong Un dhe duke shkëmbyer shënime të këndshme me diktatorin e Koresë së Veriut. Asnjë samit nuk ka arritur të frenojë testet e raketave të Koresë së Veriut dhe bisedimet e nivelit të punës janë prishur.

Ai nuk ka arritur të ofrojë denoncime të forta kundër veprimeve të këqija të Rusisë dhe pas një takimi në Helsinki me Vladimir Putin në korrik 2018, Trump doli në krah të liderit rus dhe kundër komunitetit të tij të inteligjencës për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet 2016. Trump gjithashtu ka avokuar për lejimin e Rusisë përsëri në G7 – grupi ndërkombëtar i kombeve nga i cili u pezullua në 2014 – pavarësisht nga aneksimi i saj i paligjshëm i Krimesë.