Daçiq: Takimi Vuçiq-Pompeo shumë domethënës për çështjen e Kosovës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Daçiq: Takimi Vuçiq-Pompeo shumë domethënës për çështjen e Kosovës

NULL NULL
20/08/2019

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me sekretarin amerikan të Shtetit SHBA Mike Pompeo është shumë domethënës – si për marrëdhëniet midis dy vendeve tona ashtu edhe për çështjen e Kosovës.

Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq për gazetën “Danas” duke komentuar takimin midis Vuçiqit dhe Pompeos, të paralajmëruar për sot në Neë York, në kuadër të seancës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Lindjen e Mesme, transmeton Klan Kosova.

Kryediplomati serb thotë se pret që Pompeo nga Neë York të dërgojë një thirrje tjetër publike në Prishtinë për të hequr taksën, në mënyrë që të vazhdojnë negociatat për normalizimin e marrëdhënieve.

Sipas shefit të diplomacisë serbe, sekretari amerikan i Shtetit “me siguri” do ta bëjë këtë.

Sipas Departamentit të Shtetit, Mike Pompeo do të udhëtojë sot në Neë York për të marrë pjesë në një debat në Këshillin e Sigurimit të KB për “sfidat për paqen dhe sigurinë në Lindjen e Mesme dhe për të mbështetur administratën në gjetjen e zgjidhjeve shumëpalëshe” dhe do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara në margjinat e ngjarjes. Antonio Guterres dhe presidentin e Serbisë, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq sot në New York, do të pritet nga Pompeo