Daçiq: Aktivitetet e Vuçiqit në Munih kanë rëndësi të madhe për Serbinë

Daçiq: Aktivitetet e Vuçiqit në Munih kanë rëndësi të madhe për Serbinë

8 muaj më parë

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq tha se aktivitetet diplomatike të Aleksandar Vuçiq në Munih kanë një rëndësi të madhe për pozicionin ndërkombëtar të Serbisë.

“Ata janë një tregues i asaj se sa ka ndryshuar pozicioni i Serbisë vitet e fundit. Serbia është bërë një partner i besueshëm, i parashikueshëm dhe i respektueshëm i që është i vendosur në mënyrë të vendosur për interesat e saj kombëtar dhe shtetëror, por gjithashtu edhe në mënyrë të vendosur qëndron prapa angazhimeve të ndërmarra”, tha ai për Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq në Gjermani po merr pjesë në punimet e Konferencës së Sigurisë së Munihut, pjesë e së cilës janë edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri, Albin Kurti, transmeton Klan Kosova.

Para fillimit të kësaj konference, në praninë e emisarit amerikan në bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell dhe shefit të shtetit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiqit u firmosën marrëveshjet për hekurudhën dhe autostradën në mes të dyja vendeve.