Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çmimi i ushqimit në botë shënon rënie për 20.5 përqind

NULL NULL
08.04.2023 15:26
Ushqimi
Ushqimi

Çmimet globale të ushqimit kanë rënë për 20.5 përqind nga piku i një viti më parë.

Kështu ka njoftuar të premten, Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara.

“Indeksi i ushqimit ra për të dymbëdhjetin muaj me radhë, derisa në mars u shënua prej 126.9 pikësh, që është 2.1 përqind më pak sesa muaji parapara dhe 20.5 përqind më poshtë se niveli maksimal i marsi të 2022-ës”, thuhet në njoftim, përcjell KlanKosova.tv.

Kjo theksohet të ketë ndodhur për shkak të rritjes së furnizimit, reduktimit të kërkesës për import dhe zgjerimit të Iniciativës së Detit të Zi për furnizim me grurë”.

Indeksi i drithërave ra për 5.6 përqind gjatë shkurtit me çmimin ndërkombëtar të miellit prej 7.1 përqind.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.