Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çka tregon dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës?

NULL NULL
23.09.2023 10:01
dhimbja

Dhimbja e shpinës është një problem i zakonshëm në mesin e të rriturve, disa prej tyre duke i dëmtuar vazhdimisht për vite me rradhë.

Sipas një studimi të fundit rreth gjashtë përqind e njerëzve me dhimbje kronike përfundojnë me dhimbje në fund të shpinës, që njihet si diagnoza e  spondiloartritit axial, ose shkurtimisht SpA aksial, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Kjo dhimbje ka tendencë të fillojë në adoleshencën e vonë, por mund të duhen mbi tetë vjet për t’u diagnostikuar.

E lënë pa u trajtuar, një gjendje e tillë mund të bëjë që rruazat në shpinë të bashkohen duke i bërë aktivitetet e përditshme shumë të dhimbshme, ndërkaq në rastet më të këqija, në trup mund të formohet një kockë e re.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.