Çka s'duhet të hani - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çka s’duhet të hani

NULL NULL
20/05/2015

Këto janë disa nga ushqimet të cilat kur ju jeni të sëmurë mund të përkeqësojnë gjendjen tuaj edhe më shumë:

Lëngu i portokallit

Ndonëse vitamina C është shumë e dobishme për shëndetin tonë, acidet e lëngut të portokallit mund t’a përkeqësojnë dhembjen e fytit.

Çokollata

Përveç faktit që mund të nxisë dhembjen e kokës, çokollata mund të shkaktojë kruarje, në atë gjendje kur ju jeni të sëmurë.

Alkoholi

Përkeqëson diarrenë dhe shkakton dehidratim e rrjedhje hunde, mos e praktikoni për sëmundje të fytit.

Brokoli

Normalisht është shumë i shëndetshëm, por mund të shkaktojë gazra dhe fryrje barku.

Pijet me gaz

Nëse keni përzierje të stomakut, qëndroni larg pijeve të gazuara.

Qumështi

Nëse keni kruarje dhe probleme me tretjen, fajin për këtë mund ta ketë qumështi.

Ushqimet pikante

Përkeqësojnë përzierjet e stomakut, inozitin dhe ftohjen.