Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çka hanë lojtarët e Cityt para finales me Interin?

NULL NULL
10.06.2023 16:25

Manchester City do të përballet me Interin në finalen e Ligës së Kampionëve të shtunën – por çfarë hanë lojtarët e Pep Guardiolës para një ndeshjeje të tillë?

Rutina ushqimore e Cityt para-finales ndjek të njëjtin planifikim të përpiktë si për ndeshjet e tjera gjatë gjithë sezonit.

Shkencëtari kryesor në Institutin e Shkencave Sportive Gatorade (GSSI) Dr Ian Rollo ka punuar së bashku me Shefin e Performancës së qytetit, Morgan Steele, dhe Shefin e Klubit të Ushqimit të Performancës, Tom Parry, për të prodhuar një plan vakt 24-orësh përpara ndeshjes në Stamboll.

Natën para finales, Steele shpjegon se janë futur më shumë vakte të pasura me karbohidrate. Këto mund të jenë me bazë orizi, makarona ose petë, me mesfushorin yll Kevin De Bruyne që zgjedh një pjatë me pesto pule me spageti.

Mëngjesi i finales u ofron lojtarëve mundësinë e parë për të ushqyer trupin e tyre përpara intensitetit të lojës së mbrëmjes, shpjegon Parry, që do të thotë se ofrohen një sërë ushqimesh mëngjesi. Ofrohen bukë të sapopjekur, qull, granola, me bukë banane.

Në mes të drekës para finales lojtarët do të hanë dy vakte, thotë Parry, duke përfshirë makarona me pak yndyrë dhe pjata me oriz, si spageti pomodoro dhe farfalle me pesto shtëpiake me pak yndyrë.

Më tej do të ofrohen opsione me proteina pa dhjamë, si dhe opsione anësore me karbohidrate të larta, si patate të pjekura dhe të skuqura me misër të ëmbël. P

Për një meze të lehtë para ndeshjes, rreth tre orë e gjysmë përpara fillimit, Parry thotë se lojtarët e Cityt do të marrin opsione më të vogla në volum, si bukë banane, toste me djathë me pak yndyrë, brusketa dhe puding orizi. /Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.