Çka bisedoi Lajçak me Osmanin dhe Kurtin? (VIDEO)

Çka bisedoi Lajçak me Osmanin dhe Kurtin? (VIDEO)

NULL NULL
nga Flamur Gajtani 6 days më parë

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, pasditen e së enjtes takoi në Qeverinë e Kosovës shefin e saj Albin Kurtin.

Pas këtij takimi, sllovaku deklaroi se me kryeministrin kosovar bisedoi për mundësinë e takimit të radhës në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiq që shpreson të jetë brenda këtij viti.

Lajçak shtoi se për këtë çështje nuk ka ndonjë lajm të madh, por që ai dhe BE-ja presin progres.

E para këtij takimi diplomati evropian gjatë vizitës, që ky e quan të shkurtër në Prishtinë, i shkoi në zyrë edhe presidentes Vjosa Osmani.

Vizita e Miroslav Lajçak të enjten në Prishtinë vjen një ditë pasi qëndroi në Beograd ku takoi shefin e shtetit serb, ndërsa nga Kosova emisari evropian pritet të largohet të premten në mëngjes.