Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çfarë nuk duhet ta bëni nëse jeni mbi 40 vjeç dhe dëshironi të qëndroni të shëndetshëm

NULL NULL
24.02.2024 17:33
Foto ilustruese

Në mënyrë tipike, mosha 40-vjeçare zvarritet mbi ne, sepse jemi shumë të zënë duke bërë dhe duke u fokusuar në gjëra të tjera me fëmijët dhe lista vazhdon. Por ndërsa plakemi, shqetësimet tona shëndetësore ndryshojnë dhe në shumë kontekste ato rriten.

Ja çfarë thonë mjekët që nuk duhet të bëni absolutisht kurrë pasi të keni mbushur 40 vjeç nëse dëshironi të qëndroni të shëndetshëm dhe të ndiheni më të rinj se vitet tuaja.

“Meqenëse të gjithë njerëzit janë të ndryshëm dhe ata kanë perspektiva individuale për shëndetin e tyre, është e pamundur të identifikohet një artikull ku të gjithë duhet të fokusohen për të qëndruar të shëndetshëm,” thotë David Cutler, mjek i mjekësisë familjare . “Por ka një gjë që të gjithë duhet të bëjnë rregullisht pasi të mbushin 40 vjeç për të mbrojtur sa më shumë shëndetin e tyre: të bëjnë një ekzaminim rutinë parandalues nga mjeku i tyre i kujdesit parësor.”

“Si një mjeke që ka marrë pjesë në mjekësinë interne, geriatrike dhe paliative, rëndësia e të shkuarit për një kontroll vjetor bëhet edhe më e rëndësishme me kalimin e moshës,” thotë Elizabeth Landsverk për Parade.

Nëse pjesë e anashkalimit tuaj në provimet fizike vjetore është se nuk keni gjetur ende një mjek me të cilin ndiheni rehat, vazhdoni të kërkoni.

“Një nga çelësat më të rëndësishëm për ruajtjen e kujdesit shëndetësor të shkëlqyer është të kesh një mjek të mirë dhe të kujdesshëm të kujdesit parësor në këndin tënd,” thotë Landsverk. “Dhe mos kini frikë të blini doktorë. Ndërsa praktikuesit e infermierëve mund të jenë shumë të dobishëm, ata nuk kanë të njëjtin trajnim si mjekët për të kuptuar plotësisht proceset dhe rreziqet e sëmundjes, megjithëse mund të jenë më të arritshëm dhe mund t’ju tregojnë në drejtimin e duhur. Personalisht, m’u deshën katër vjet dhe katër specialistë të ndryshëm të veshit, hundës dhe fytit, përpara se të gjeja më në fund atë që mund të korrigjonte kirurgjikisht sinusitin tim”.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.