Çfarë ndodh nëse Trumpi arrestohet të martën? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çfarë ndodh nëse Trumpi arrestohet të martën?

NULL NULL
20.03.2023 14:31
Donald Trump

Donald Trumpi pretendon se do të arrestohet të martën për akuzat që rrjedhin nga një hetim për një pagesë prej 130,000 dollarësh për yllin porno Stormy Daniels në 2016.

Nëse po, ai do të ishte ish-presidenti i parë amerikan që do të përballet me akuza penale.

Këtu janë disa pyetje kyçe mbi çështjet në lojë në këtë rast.

Për çfarë akuzohet Trump?

Në vitin 2016, ylli i filmit për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi me media duke i ofruar shitjen e llogarisë së saj të asaj që ajo tha se ishte një lidhje kurorëshkelëse që kishte me Donald Trumpin në 2006.

Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë  Daniels për të heshtur.

Kjo nuk është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump rimbursoi  Cohenn, të dhënat për pagesën thonë se bëhej fjalë për tarifat ligjore. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që  Trumpi falsifikoi të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje – një vepër penale – në Nju Jork.

Prokurorët gjithashtu mund të pretendojnë potencialisht se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesat e tij ndaj zonjës Daniels ishte e motivuar nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të. Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

Edhe avokatët e ndjekjes penale pranojnë se sido që të jetë, ky nuk është aspak një rast i qartë. Ka pak precedent për një ndjekje penale të tillë dhe përpjekjet e kaluara për të akuzuar politikanët për kapërcimin e kufirit midis financimit të fushatës dhe shpenzimeve personale kanë përfunduar në dështim.

“Do të jetë e vështirë,” thotë Catherine Christian, një ish-prokurore financiare për prokurorin e qarkut të Nju Jorkut.

A do të akuzohet vërtet?

Vendimi nëse do të ngrihen akuza i takon Prokurorit të Qarkut të Nju Jorkut, Alvin Bragg. Ai ngriti jurinë e madhe për të hetuar nëse kishte prova të mjaftueshme për të bërë një ndjekje penale, dhe ai është i vetmi që e di nëse – ose kur – do të shpallet një aktakuzë.

Javën e kaluar, avokatët e Trumpit thanë se ish-presidentit iu ofrua një shans për t’u paraqitur para jurisë së madhe, gjë që konsiderohet një shenjë se hetimi është afër përfundimit, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Avokatët e ish-presidentit kanë minimizuar sugjerimet se ata ose Trump ikanë ndonjë njoftim paraprak për një aktakuzë të afërt, duke thënë se komenti i Trumpit për të martën bazohej në raportet e mediave.

Megjithatë ka shenja të tjera që juria e madhe po e përfundon punën. Të dy, Michael Cohen dhe ish-këshilltari i tij ligjor Robert Costello – tani një kritik i ashpër – pritet të japin dëshmi të hënën.

Costello do të prezantohej nga ekipi mbrojtës i Trump në një përpjekje për të diskredituar dëshminë e zotit Cohen.

Çfarë ndodh nëse Trumpi arrestohet?

Nëse ai akuzohet, avokatët e Trumpit kanë treguar se arrestimi i ish-presidentit do të ndiqte procedurë standarde.

Kjo do të thotë se ai do të udhëtonte nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago në Florida për të bërë një paraqitje në gjykatën e qytetit të Nju Jorkut, të kompletuar me një prenotim zyrtar.

Duke pasur parasysh natyrën historike të një lëvizjeje të tillë dhe shqetësimet e sigurisë të përfshira, mënyra se si do të shpaloset kjo është e pasigurt – dhe ka të ngjarë të jetë objekt negocimi midis zyrës së prokurorit të qarkut dhe ekipit të Trumpit

Michael Cohen u burgos për rolin e tij në shpërblim

Pasi çështja të rezervohet dhe të zgjidhet një gjyqtar, detaje të tjera do të dalin, të tilla si koha e gjykimit dhe kufizimet e mundshme të udhëtimit dhe kërkesat për lirimin me kusht për të pandehurin.

Një dënim për kundërvajtje do të rezultonte me gjobë. Nëse Trumpi do të dënohej për akuzën e krimit, ai do të përballej me një dënim maksimal prej katër vjet burgim, megjithëse disa ekspertë ligjorë parashikojnë se një gjobë është më e mundshme dhe se çdo kohë pas hekurave është shumë e pamundur.

A do të ketë protesta?

Pasi sugjeroi në një postim në rrjetet sociale se ai do të paditet të martën, Trumpi bëri thirrje të përsëritura për protesta masive nga mbështetësit e tij:

Gjuha e tij i bën jehonë retorikës së zemëruar që ai përdori përpara sulmit në Kapitolin e SHBA-së në vitin 2021 dhe ka ngritur shqetësime për mundësinë e dhunës.

Trumpi mohon të ketë një lidhje me Stormy Daniels

Bragg është në kontakt të ngushtë me policinë e Nju Jorkut dhe sigurinë e gjykatës, sipas një letre drejtuar departamentit të tij që u zbulua në shtyp të dielën.

“Ne nuk tolerojmë përpjekjet për të frikësuar zyrën tonë apo për të kërcënuar sundimin e ligjit në Nju Jork”, shkroi ai, transmeton Klankosova.tv

“Partnerët tanë të zbatimit të ligjit do të sigurojnë që çdo kërcënim specifik ose i besueshëm kundër zyrës do të hetohet plotësisht dhe se ekzistojnë masat e duhura mbrojtëse”

Megjithatë për momentin, ka pasur pak prova deri më tani për llojin e protestave masive të organizuara që çuan në sulmin e 6 janarit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS