Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çfarë ka ndodhur me foshnjat e evakuuara nga spitali al-Shifa?

NULL NULL
21.11.2023 13:51
Ministria dhe foshnjat

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dhënë një përditësim për foshnjat e evakuuara nga spitali Al-Shifa i Gazës gjatë fundjavës.

Gjithsej 33 foshnja të lindura para kohe po kujdeseshin në spital, i cili ishte bastisur nga trupat izraelite.

Duke folur për gazetarët në Gjenevë, zëdhënësi i OBSH-së, Christian Lindmeier thotë se dy foshnja të lindura para kohe vdiqën përpara se të fillonte evakuimi të dielën, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ai thotë se kjo ishte “për shkak të mungesës së kujdesit në dispozicion të tyre”.

Nga 31 të evakuuarit nga spitali Al-Shifa, 28 u dërguan më pas në Egjipt. Unicef ka thënë se 20 prej këtyre fëmijëve ishin “të pashoqëruar”.

Zëdhënësi James Elder tha se disa prindër nuk kishin mundur të kalonin në Egjipt me fëmijët e tyre, ndërsa të tjerët ishin jetimë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.