Çfarë duhet të dini për kancerin e gjirit? - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çfarë duhet të dini për kancerin e gjirit?

NULL NULL
04/10/2015

Kanceri i gjirit është forma më e përhapur që prek gratë edhe në vendet e zhvilluara edhe në ato që janë në zhvillim.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 508,000 gra vdesin për çdo vit nga kanceri i gjirit.

Përderisa shumë gra kur e kuptojnë diagnozën e tyre përjetojnë një goditje shkatërruese, gjithnjë e më shumë njerëz janë duke i mbijetuar sëmundjes falë këshillave dhe detektimit të hershëm të sëmundjes.

Për të shënuar muajin e Vetëdijesimit për Kancerin e Gjirit, doktoresha Laura Esserman nga San Francisko i Amerikës, zbulon gjërat që çdo grua duhet t’i dijë në lidhje me sëmundjen, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Mamoooo

Jo të gjitha llojet e këtij kanceri janë të njëjta

Kanceri në gji, te persona të ndryshëm kërkon trajtim të ndryshëm. Nganjëherë ky lloj kanceri është më i butë e te disa të tjerë më agresiv. Në zyrën time ën spital mund të vijnë dy gra rreth të 50-tave me të njëjtën madhësi të tumorit, por që kërkojnë trajtime ndryshe. Një pacient mund të mos jetë i gatshëm që t’i nënshtrohet rrezatimit.

Jo të gjitha llojet e kancerit në gji janë kërcënuese për jetën

1 në pesë raste që identifikohen me kancer të gjirit janë në fazën zero, raporton Shoqëria Amerikane e Kancerit. Trajtimet kimioterapeutike në disa pacientë janë të panevojshme për shkak të hetimit të hershëm të sëmundjes.