Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çfarë do të thotë kur çiftet ndahen dhe kthehen përsëri bashkë?

NULL NULL
12.01.2023 09:30

Ndarja nënkupton fundin e një marrëdhënieje. Por në disa raste, ndarjet janë vetëm fillimi i një modeli të gjatë të ndarjes dhe rikthimit së bashku. Është emocionalisht sfiduese dhe mund të jetë konfuze. Por sado konfuze të duket, ju mund ta jetoni këtë model për katër arsye të thjeshta.

Margaret Paul, Ph.D., është një eksperte e marrëdhënieve dhe autore më e shitur, e cila është paraqitur në Oprah. Paul ka ndihmuar shumë klientë të përballen me sfidat e marrëdhënieve dhe ajo ka pasur një shans ta vëzhgojë këtë fenomen në shumë çifte.

Sipas Paul, këtu janë disa nga arsyet kryesore pse çiftet vazhdojnë të ndahen dhe të kthehen së bashku.

Ka akoma shpresë

Normalisht, një individ kthehet në një marrëdhënie, duke u kapur pas shpresës se partneri i tij do të ndryshojë vërtet këtë herë. Dhe ndoshta ata madje mendojnë se mund t’i ndihmojnë ata të ndryshojnë. Por vetëm ju mund të ndryshoni veten, nuk mund të ndryshoni askënd tjetër, transmeton Klankosova.tv.

Cikli vicioz i tërheqjes-rezistencës

Në ciklin e tërheqjes-rezistencës, një individ është nevojtar dhe kontrollues, dhe partneri i tyre reziston dhe përfundimisht duhet të çlirohet. Por për shkak se ky cikël i rezistencës ndaj tërheqjes është ai me të cilin jeni mësuar të dy, do të ktheheni përsëri tek njëri-tjetri.

Frika nga të qenit vetëm

Pasi të ndaheni, mund të përpiqeni të gjeni dikë të ri ose thjesht të shkoni vetëm për një kohë. Por nëse nuk funksionon, mendoni se është më mirë të jeni me ish-in tuaj sesa të jeni vetëm. Dhe kështu, ju ktheheni së bashku.

Jeni duke injoruar shërimin tuaj të brendshëm

Ne të gjithë kemi një farë mase bagazh emocional. Megjithatë, nëse nuk i adresoni problemet tuaja dhe në fund të fundit shëroheni prej tyre, marrëdhënia juaj do të vuajë. Pra, edhe nëse marrëdhënia juaj mund të funksionojë, nuk do të funksionojë nëse nuk jeni emocionalisht të disponueshëm për të. Dhe kjo mund të bëjë që çiftet të ndahen dhe më pas të ribashkohen, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.