14:48, 15 Mars 2019

Sulmet në xhamitë e Christchurch në Zelandë të Re ishin transmetuar drejtpërdrejt në internet nga një njeri i quajtur Brenton Tarrant.

Policia tha se tre persona ishin në paraburgim dhe se një njeri rreth moshës 20 vjeçare ishte akuzuar për vrasje.

Është 28-vjeçari Brenton Tarrant i akuzuar për vrasje i cili do të paraqitet nesër në mëngjes në Gjykatën e Rrethit të Christchurch.

Ai postoi pamje në rrjetet sociale që kanë të bëjnë me atë që përshkruhet si një manifest për veprimet e tij.

Tarrant përshkruan motivet e tij: duke përfshirë “krijimin e një atmosfere frike” dhe “nxitjen e dhunës” ndaj myslimanëve duke ofruar detaje autobiografike.

Ai gjithashtu përmendi veprimet e ekstremistëve të tjerë të djathtë, duke përfshirë sulmuesin e xhamisë Finsbury Park Darren Osborne dhe vrasësin masiv norvegjez Anders Behring Brevik.

Terroristi australian, i identifikuar si Brenton Tarrant ka përmendur edhe Kosovën në dokumentin 74 faqësh të publikuar para kryerjes së sulmit, transmeton Klan Kosova.

Ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mbajtur anën e gabuar gjatë luftës në Kosovë, më 1999.

Në këtë manifesto, Tarrant rendit dhjetëra arsye pse e kreu sulmin, e pothuajse të gjitha prej tyre arsyetimeve të tij, kanë lidhje me pozitën e racës së bardhë në botë.

Ai flet për nevojën e ballkanizimit të SHBA-ve, që do të thotë ndarjen e njerëzve në Shtetet e Bashkuara në baza kulturore, shoqërore, e “më e rëndësishmja” sipas tij, në baza racore.

Australiani thotë se me rritjen e pushtetit të të bardhëve në SHBA, nuk do të ndodhte më kurrë një ndërhyrje e njëjtë ushtarake sikurse në Kosovë, ku sipas tij, amerikanët u rreshtuan në krahun e gabuar.

 Çka dihet deri më tani për sulmin:

1: 49 persona janë vrarë dhe të paktën 20 të tjerë janë plagosur gjatë sulmeve në dy xhami.

2: Sulmi ndodhi në një kohë kur njerëzit u mblodhën për lutjet e së premtes dhe ishin më vdekjeprurëset në historinë e kombit.

3: 28-vjeçari Brenton Tarrant i arrestuar për sulmin po akuzohet për vrasje, dy persona të tjerë janë arrestuar në vendngjarje me armë, kurse personi i katërt i arrestuar mund të mos ketë pasur asgjë të bëjë me sulmin, sipas komisionit policor të Zelandës së Re, Mike Bush.

4: Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern tha se ky ishte një sulm terrorist dhe një nga “ditët më të errëta” të këtij vendi.

5: Siguria është rritur përreth xhamive në disa qytete në mbarë botën./klankosova.tv/.

Konkurs Pune

Lexo më shumë