Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

CEO i X thotë se të dhënat e stafit do të tregojnë përpjekje për të luftuar urrejtjen, ndërsa reklamuesit ikin

NULL NULL
20.11.2023 20:19

Linda Yaccarino drejtoreshë e kompanisë së mediave sociale X u tha punonjësve se të dhënat do të tregojnë historinë e vërtetë në lidhje me përpjekjet e saj për të luftuar antisemitizmin, sipas një shënimi për punonjësit, mes zemërimit në rritje për këtë çështje.

X, humbi disa reklamues të mëdhenj, duke përfshirë IBM dhe Comcast, dhe pronari Elon Musk u kritikua nga Shtëpia e Bardhë pasi u pajtua me një postim në platformë të mërkurën.

Postimi pretendonte në mënyrë të rreme se hebrenjtë po ngjallnin urrejtje kundër njerëzve të bardhë. Të enjten, dhe grupi mbikëqyrës i medias Media Matters tha se kishte zbuluar se reklamat për markat kryesore ishin shfaqur pranë postimeve që reklamonin nazizmin.

“Ndërsa disa reklamues mund të kenë ndërprerë përkohësisht investimet për shkak të një artikulli mashtrues dhe të manipuluar, të dhënat do të tregojnë historinë e vërtetë,” tha Yaccarino në shënimin e së dielës mbrëma drejtuar punonjësve të parë nga Reuters, duke shtuar se X ka qenë i qartë në lidhje me përpjekjet e tij për të luftuar. antisemitizmin dhe diskriminimin, përcjell Klankosova.tv.

Gjatë fundjavës, Musk postoi në X se kompania e tij do të ngrejë një padi “termonukleare” kundër Media Matters për atë që ai tha se ishte një sulm mashtrues në platformë.

Një përfaqësues i X konfirmoi se kompania do të padiste organizatën jofitimprurëse.

Në një përgjigje të hënën, Presidenti i Media Matters, Angelo Carusone, tha: “Larg avokatit të fjalës së lirë që ai pretendon se është, Musk është një ngacmues që kërcënon me padi të pabaza në një përpjekje për të heshtur raportimet që ai madje konfirmoi se janë të sakta. Musk pranoi se reklamat në fjalë u shfaqën së bashku me përmbajtjen pro-naziste që ne identifikuam.”

Polemika vjen mes një rritjeje të antisemitizmit në shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi në Izraelin jugor dhe bombardimet dhe pushtimi i Rripit të Gazës nga ushtria izraelite.

Pasi bleu Tëitter në tetor 2022 për 44 miliardë dollarë, Musk pushoi nga puna mijëra punonjës, duke përfshirë shumë që punonin për të moderuar përmbajtjen në platformë.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.