Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Cameron u bën thirrje anëtarëve të NATO-s që të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen

NULL NULL
03.04.2024 20:26

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe u ka bërë thirrje anëtarëve të NATO-s që të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen.

Ish-kryeministri britanik tha se NATO është “sot shumë më e fortë se sa ka qenë vite më parë”, duke vënë në dukje se Suedia do të mirëpritet për herë të parë si një pjesëmarrëse e plotë, shkruan Skyneës, transmeton Klankosova.tv.

“Nuk kam pasur kurrë nevojë për të kujtuar ose kuptuar rëndësinë jetike të NATO-s në jetën tonë”, u shpreh fillimisht Cameron.

“Dhe ka qenë e jashtëzakonshme që e kam mbështetur gjatë gjithë viteve të qeta, vite në të cilat disa njerëz pyesnin veten nëse kishte një tru funksional, unë kurrë nuk e humba besimin në NATO”.

“Ne kemi një tiran në Evropë që po përpiqet të ri ndryshojë kufijtë me forcë”, tha Cameron.

“Dhe ka dy zgjedhje: ju mund ta qetësoni atë qasje, ose mund të përballeni me atë qasje”.

“Është padyshim gjëja e duhur për t’u përballur me të. Dhe kjo është ajo që ne po bëjmë duke i dhënë Ukrainës një mbështetje kaq të fortë”.

Ai tha se nëse Ukraina fiton luftën kundër Rusisë, do të thotë se “NATO do të jetë e fortë”, por nëse humbet, “festimet do të mbahen kryesisht në Moskë dhe natyrisht, në Pekin, dhe në Teheran dhe në Kore të Veriut”.

Kjo do të ishte një “e ardhme e zymtë” duke pasur parasysh rrezikun për vendet e NATO-s dhe do t’i linte të tjerët të pyesin nëse mund të na besojnë neve si aleatë.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s që të shpenzojnë më shumë para për mbrojtjen.

“Unë mendoj se suksesi do të varet nga gjithnjë e më shumë vende që arrijnë 2% [të shpenzimeve të PBB-së për mbrojtjen], ose më shumë vende që shohin 2% si një dysheme dhe jo një tavan”, tha Cameron.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.