13:18, 16 Maj 2019

Volodymyr Zelensky do ta marrë zyrtarisht detyrën e Presidentit të Ukrainës më 20 maj.

Kjo është vendosur këtë të enjte pas një votimi parlamentar, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Është parlamenti në Ukrainë që vendos datën e inaugurimit të presidentit.

Zelensky që me profesion është komedia ka dalë fitues në zgjedhjet e fundit presidenciale të mbajtura në këtë vend.

Presidenti i ri i cili nuk është një politikan, para vetes ka një situatë të vështirë të duhet përballur dhe ajo është çështja me Rusinë rreth Krimesë.

Konkurs Pune

Lexo më shumë