Burri dhe qeni i tij që për shtatë vjet udhëtuan në këmbë nëpër botë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Burri dhe qeni i tij që për shtatë vjet udhëtuan në këmbë nëpër botë

NULL NULL
02/07/2022

Shumë pak njerëz përpiqen të ecin nëpër të gjithë botën, dhe akoma më pak arrijnë ta përfundojnë udhëtimin.

Tom Turcich, nga New Jersey, u bë personi i dhjetë, që bëri këtë arritje të jashtëzakonshme, ndërsa shoqëruesi i tij me katër këmbë, Savannah, ishte qeni i parë që e bëri këtë.

Dyshja u prit me një festë të madhe kthimi në shtëpi, ku morën pjesë shumë nga miqtë dhe familja e Turcich, së bashku me dashamirës.

Momenti triumfues solli fundin e një udhëtimi shtatëvjeçar, 48 mijë kilometra, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv

“E kisha imagjinuar për një kohë të gjatë se si do të ishte fundi. Dhe kur ndodhi, kishte njerëz të rreshtuar në rrugë dhe duke ecur me mua. Emocioni kryesor ishte thjesht lehtësimi”, tha ai.

Frymëzimi për udhëtimin erdhi, kur shoqja e tij Ann Marie, vdiq në një aksident me ski në moshën 17-vjeçare.

Pasi lexoi për Steven Newman, që është renditur nga Rekordet Botërore Guinness si personi i parë që shëtiti nëpër botë, dhe aventurierin në këmbë Karl Bushby, i cili ka qarkulluar rreth globit në këmbë që nga viti 1998, Turcich vendosi ta merrte vetë këtë sfidë.

“Ecja dukej si mënyra më e mirë për të kuptuar botën… Unë nuk doja vetëm të shkoja në Paris dhe Machu Picchu, doja vërtet të kuptoja botën dhe të shihja se si njerëzit po jetonin dita-ditës”.

Pasi u angazhua për detyrën, Turcich filloi të planifikonte rrugën, duke u përpjekur gjithashtu të mblidhte fonde për udhëtimet e tij.

Ai u nis më 2 prill 2015, pak para ditëlindjes së tij të 26-të, duke shtyrë një karrocë fëmijësh, që përmbante pajisje për ecje, një thes gjumi, një laptop, një aparat fotografik DSLR dhe një arkë plastike, të cilën e përdori për të ruajtur ushqimin e tij.

Ai në mënyrë të pashmangshme përjetoi ulje dhe ngritje të ndryshme gjatë rrugës, duke përfshirë të ftuarit në dasma lokale si në Turqi ashtu edhe në Uzbekistan dhe duke u kërcënuar me thikë, derisa ishte në Panama.

Para se të fillonte shëtitjen, Turcich kishte bërë shumë pak udhëtime përveçse vizitoi Anglinë, Irlandën dhe Uellsin gjatë një udhëtimi shkëmbimi në shkollë të mesme, dhe gjithashtu kishte pushuar në Kanada dhe Republikën Dominikane.

Ai gjithashtu nuk kishte shumë përvojë në ecje, megjithëse më parë kishte përfunduar një ecje 10-ditore me një mik, si dhe disa ecje në fundjavë.

Faza e parë e udhëtimit të tij filloi nga New Jersey në Panama. Rreth katër muaj më vonë, Turcich fitoi shoqëruesin e tij, qenushin Savannah, nga një strehë kafshësh në Austin, Teksas.

Ndërsa ai fillimisht nuk kishte ndërmend të merrte një qen, Turcich luftoi me çlodhjen, veçanërisht gjatë netëve në kampingje dhe zgjohej vazhdimisht gjatë natës i bindur se mund të “dëgjonte diçka që po vinte”. Kështu që ai mendoi se një mik me gëzof pranë tij, i cili mund të bënte roje gjatë natës, do të bënte të gjithë ndryshimin dhe kjo edhe rezultoi të jetë e vërtetë.

Pjesa më e madhe e vitit të dytë kaloi duke ecur nga Bogota, Kolumbi në Montevideo, Uruguai, ku ata morën një varkë për në Antarktidë.

Rreth kësaj pike, Turcich u kthye shkurtimisht në shtëpi për të marrë dokumentet e nevojshme për të udhëtuar në Evropë me Savannah. Pas mbërritjes në Evropë, dyshja ecën nëpër Irlandë dhe Skoci, por u detyruan të bënin një pushim të gjatë kur Turcich u sëmur shumë për të vazhduar.

Ai tha se ishte brenda dhe jashtë spitalit për javë të tëra, ndërsa ishte në Britani dhe përfundimisht u kthye në shtëpi në ShBA për t’u shëruar.

Turcich dhe Savannah ecën rreth 29 deri në 38 kilometra në një ditë të zakonshme.

Turcich, i cili dokumentoi udhëtimin e tij në Instagram dhe blogun e tij The World Walk, rifilloi shëtitjen në Kopenhagë në maj 2018, por do të kalonte pak kohë para se të kthehej në veten e tij të zakonshme, si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

Ai dhe Savannah më pas kaluan në Afrikën e Veriut, ku kaluan nëpër Marok, Algjeri dhe Tunizi.

Prej këtu, ata kaluan nëpër Itali, Slloveni, Kroaci, Mal të Zi, Shqipëri dhe Greqi. Pas Greqisë, ata u drejtuan për në Turqi, ku Turcich u bë qytetari i parë privat që u lejua të kalonte urën e Bosforit në këmbë.

Më pas ata udhëtuan për në Gjeorgji, në malet e Kaukazit dhe në Azerbajxhan, pikërisht në momentin që goditi pandemia. Kjo do të thotë se ata u detyruan të qëndronin në Azerbajxhan për të paktën gjashtë muaj.

Fatkeqësisht, kufizimet e rrepta të udhëtimit të vendosura në atë kohë nënkuptonin që Turcich duhej të braktiste planet për të vizituar Australinë dhe Mongolinë – të dy destinacionet ishin të mbyllura për vizitorët ndërkombëtarë për rreth dy vjet – së bashku me Kazakistanin.

Pasi eci nëpër Kirgistan, një vend i vogël në Azinë Qendrore në kufi me Kinën, ai dhe Savannah fluturuan për në Seattle në gusht 2021 dhe filluan të bënin rrugën e tyre për në shtëpi në New Jersey.

Nga të gjitha vendet që përshkoi gjatë udhëtimit, Turcich thotë se Wyoming, shteti më pak i populluar i ShBA-së, ishte më i vështiri.

Gjatë shëtitjes së tyre botërore, dyshja shëtitën në gjashtë kontinente dhe 38 vende së bashku, duke kaluar shumicën e netëve në kamping.