11:01, 23 Korrik 2019

Boris Johnson dhe Jeremy Hunt janë në garë për kryeministrin e ri të Britanisë së Madhe, fituesi që pritet të bëhet publik të martën.

Votat e rreth 160 mijë anëtarëve të Partisë Konservatore do të kuptohenmë vonë gjatë ditës në Londër, njofton Klan Kosova.

Fituesi do të kthehet zyrtarisht në kryeministër gjatë ditës së mëkurë.

Johnson, ish-kryetar i Londrës, konsiderohet favorit për këtë pozitë.

Kryeministrja britanike, Theresa May, e cila ka dhënë dorëheqje në shenjë revolte pas mospërkrahjes së politikës së saj për largim të Britanisë nga Bashkimi Evropian, do të drejtojë mbledhjen e fundit të kabinetit britanik, ditën e martë.

Fushata për të fituar pozitën e liderit të Partisë Konservatore dhe rrjedhimisht edhe të kryeministrit është dominuar nga diskutimet për Brexit.

Hunt, Sekretar i Jashtëm britanik, ka thënë se synon të sigurojë një Brexit me marrëveshje.

Johnson në anën tjetër ka deklaruar se kërkon që patjetër të largojë Britaninë nga BE-ja më 31 tetor, duke përfshirë mundësinë e largimit pa marrëveshje.

Britania pritet të largohet nga BE-ja më 31 tetor të këtij viti, mirëpo fillimisht parlamenti në Mbretërinë e Bashkuar duhet të miratojë kushtet e largimit.

Siç shkruan BBC, vendimi për Brexit ka ardhur pasi 52 për qind e votuesve kanë votuar për dalje të Britanisë nga BE-ja kundruall 48 për qind që kanë kundërshtuar atë, në referendumin e mbajtur më 2016.

Konkurs Pune

Lexo më shumë