Britania shmang recesionin ekonomik - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Britania shmang recesionin ekonomik

NULL NULL
31.03.2023 17:50
Londra

Ekonomia e Britanisë së Madhe është goditur nga shkallë e lartë e inflacionit, por që ka arritur që ta menaxhojë situatën me recesionin.

Ekonomia britanike shmangu rënien, duke regjistruar rritje në muajt e fundit të vitit 2022, sipas të dhënave zyrtare që tregojnë për një fuqizim të financave familjare për shkak të subvencioneve të qeverisë për faturat e energjisë, por edhe rënie të investimeve të biznesit, raporton Reuters, përcjell KlanKosova.tv.

Me inflacionin dhe brengën që rritja do të jetë e dobët, Bruto Produkti Vendor shënoi rritje prej 0.1 përqind në mes të tetorit dhe dhjetorit, pas një vlerësimi preliminar pa rritje.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.