Britani dhe Polonia nënshkruajnë marrëveshjen ushtarake prej 2,3 miliardë dollarësh - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Britani dhe Polonia nënshkruajnë marrëveshjen ushtarake prej 2,3 miliardë dollarësh

NULL NULL
29.04.2023 12:52
marreveshja ushtarake

Mbretëria e Bashkuar dhe Polonia ranë dakord për një marrëveshje të konsiderueshme të eksportit të raketave prej 2,3 miliardë dollarë sipas së cilës një sistem britanik i mbrojtjes ajrore do të zbatohet në Poloni.

Marrëveshja do të kompletohet nga MBDA, një kompani në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa do të ofrojë aftësi të avancuara të mbrojtjes ajrore me bazë tokësore për të mbrojtur Poloninë për shumë vite në vijim.

Mbretëria e Bashkuar do të sigurojë raketa anti-ajrore CAMM për 22 bateri polake të mbrojtjes ajrore, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Marrëveshja gjithashtu do të krijojë vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe do të forcojë marrëdhëniet midis dy vendeve, duke përfaqësuar një nga marrëveshjet më të mëdha dypalëshe evropiane të mbrojtjes ajrore të këtij lloji brenda NATO-s.

“Ne kemi luajtur një rol vendimtar në forcimin e mbrojtjes euroatlantike që nga pushtimi barbar i Putinit në Ukrainë dhe kjo marrëveshje historike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Polonisë është një shembull tjetër se si, së bashku me aleatët tanë, ne jemi të përkushtuar të mbrojmë sigurinë tonë për brezat që vijnë”, tha kryeministri britanik Rishi Sunak në një deklaratë.

“Përveç forcimit të mbrojtjes ajrore evropiane, kjo marrëveshje prej 2,3 miliardë dollarë do të mbështesë gjithashtu vende punë me aftësi të larta në të dy vendet, duke përmbushur premtimin tim për të rritur ekonominë dhe duke krijuar vende pune dhe mundësi më të paguara në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar”, shtoi ai.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.