Breshka me ngjyra të ndezura (Video) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Breshka me ngjyra të ndezura (Video)

NULL NULL
01/10/2015

Shkenëtarët e Universitetit të Biologjisë, në New York, kanë zbuluar breshkën unike.

Sipas tyre, breshka ka një aftësi të mahnitshme që nuk keni hasur asnjëherë më parë tek ndonjë zvarranik.

Breshka bartë në vetë ngjyrë neoni të kuqe dhe të gjelbër përderisa ekspozohet në dritën blu, transmeton Klan Kosova.

Megjithatë, David Gruber studiues nga New York-u, ka një shpjegim për këtë gjë mjaft interesante, ku thuhet se breshka të tilla deti kanë aftësinë e një organizmi për të përthithur dritën e një ngjyrë për të lëshuar më pas në një mënyrë magjike ngjyra të ndryshme të ndezura, transmeton Klan Kosova.

Andaj sipas hulumtuesve, breshka e tillë, jo vetëm që i jep vetvetës një pamje interesante, ajo i falë edhe gjithë oqeanit pamje të magjishme nga dritat e përflakura që bartë në vete.