Brenda “Zonës së Kuqe” të Kinës ku femrat koreano-veriore shiten si skllave - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Brenda “Zonës së Kuqe” të Kinës ku femrat koreano-veriore shiten si skllave

NULL NULL
24.03.2023 16:04
Gratë kalojnë nga Koreja e Veriut në Kinë, të parë nga ana kineze e kufirit. Foto: REUTERS

Një grua dyshohet se u zhvesh dhe u përdhunua në një kamp policie, një tjetër iu shit një fermeri kinez që e rrahu sepse nuk kishte fëmijë dhe një grua shtatzënë u riatdhesua në një qendër paraburgimi të Koresë së Veriut ku u mbyt në një lumë gjatë punës së rëndë.

Rrëfimet rrëqethëse ofrojnë një fragment të tmerreve të shkaktuara mbi qindra mijëra gra dhe vajza koreano-veriore që përballen me rrahje të dhunshme, dhunë seksuale, aborte të detyruara, martesa të detyruara dhe skllavëri në rajonin e rrezikshëm përgjatë kufirit Kinë-Korenë e Veriut, thonë aktivistët e të drejtave të njeriut, raporton “The Telegraph”, transmeton Klankosova.tv.

Një studim i ri i publikuar sot nga Global Rights Compliance, një firmë ligjore ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, raporton se një numër në rritje i grave dhe vajzave, disa deri në moshën 12 vjeç, janë detyruar në një industri të ndyrë seksi dhe trafikimi nusesh prej 105 milionë dollarësh në vit pasi kanë ikur nga Koreja e Veriut vetëm për t’u bllokuar në Kinë.

Duke e quajtur rajonin “Zona e Kuqe” e Kinës, firma po bën thirrje për një hetim të plotë ndërkombëtar për të adresuar një krizë urgjente dhe në përkeqësim të të drejtave të njeriut që ndikon refugjatet femra të pambrojtura koreano-veriore.

Sofia Evangelou, Këshilltarja Drejtuese Ligjore e Koresë së Veriut për Pajtueshmërinë me të Drejtat Globale, tha për “The Telegraph” se situata ishte intensifikuar gjatë pandemisë pasi koreano-veriorët nuk ishin në gjendje të iknin përtej kufijve të mbyllur të Kinës dhe punët e shërbimit ishin ndalur, duke i lënë ato pre të lehtë për trafikantët e seksit.

Ndërsa numrat e saktë është e pamundur të verifikohen, ajo tha se provat e analizuara nga studiuesit, duke përfshirë informacionin nga grupet e diasporës së Koresë së Veriut në Seul, sugjeruan se numri i refugjatëve në rrezik në Kinë ishte më shumë se dyfishuar nga vlerësimet e mëparshme të Kombeve të Bashkuara prej rreth 100,000.

Evangelou tha se pandemia kishte ndihmuar gjithashtu në krijimin e një “vrime të zezë informacioni” në “Zonën e Kuqe” që do të thotë se “shumë më shumë gra dhe vajza koreano-veriore po bien viktima të industrisë së skllevërve të seksit në Kinë”.

“Situata aktuale i lë gratë dhe vajzat koreano-veriore të ekspozuara ndaj realitetit të zymtë të shitjes gjatë gjithë jetës së abuzimit seksual dhe mendor, skllavërisë, punës së detyruar ose arritjes së lirisë”, ka shtuar ajo.

Rreth 70 për qind e të larguarve nga regjimi shtypës i Koresë së Veriut besohet të jenë gra dhe udhëtimi i rrezikshëm përtej kufirit i lë ato në rrezik shfrytëzimi nga bandat e trafikimit.

Shumë prej tyre detyrohen në të paktën një formë të skllavërisë seksuale brenda një viti pasi e braktisin atdheun e tyre, në pamundësi për të shpëtuar nga frika se mos kapeshin nga autoritetet kineze dhe deportohen përsëri për t’u përballur me torturat ose vdekjen në kampet e ashpra të burgjeve të Koresë së Veriut.

Një grua koreano-veriore, e trafikuar në Yanbian, në verilindje të Kinës, u tha hetuesve nga Qendra e të Dhënave për të Drejtat e Njeriut të Koresë së Veriut se ajo iu shit një burri kinez.

“Jetuam së bashku për një vit dhe nuk mund të kishim fëmijë, kështu që ai më rrahu. Më goditi. Më goditi shumë kokën. Unë kam depresion tani”, tha ajo.

Një grua tjetër që u kap tregoi historinë rrëqethëse se si u përdhunua nga një mbikëqyrës kampi në një qendër policie kur u riatdhesua me forcë në Korenë e Veriut.

“Ai më urdhëroi të hiqja pantallonat dhe të laja organet gjenitale. Më urdhëroi të shtrihesha lakuriq. Kur unë refuzova, ai më mori me forcë dhe vazhdoi marrëdhëniet”, tha ajo. “Më vinte turp. Ku (dhe si) mund ta raportoj këtë?”

Në një rrëfim tjetër tragjik të rreziqeve të dezertimit, raporti dokumenton se si një grua e re e quajtur Lee Keum-Soon, e cila u dërgua përsëri në një kamp pune të detyruar, u përpoq të fshihte shtatzëninë e saj për të shmangur një abort të detyruar.

Pas disa javësh kequshqyerje dhe punë intensive, ajo u mbyt në një lumë ku e kishin urdhëruar të mblidhte gurë. Gardianët zbuluan se ajo ishte shtatzënë dhe i zhveshën të gjitha të burgosurat për të ndërprerë me forcë çdo shtatzëni tjetër.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të marrë një qëndrim kundër këtyre mizorive dhe të punojë së bashku për të siguruar që të drejtat e këtyre grave të mbrohen”, tha Evangelou, duke u kërkuar qeverive që të shtyjnë Kinën që të trajtojë dezertorët si refugjatë dhe jo si emigrantë të paligjshëm.

“Nëse asgjë nuk bëhet për të trajtuar situatën urgjente të të drejtave të njeriut për gratë koreano-veriore, situata vetëm do të përkeqësohet”. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS