Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Brazili regjistron temperaturën më të nxehtë ndonjëherë

NULL NULL
21.11.2023 10:05

Brazili ka regjistruar temperaturën e tij më të nxehtë ndonjëherë 44.8 C  ndërsa disa pjesë të vendit po përballen me një valë mbytëse të të nxehtit.

Rekordi u shënua të dielën në qytetin Araçuaí, në shtetin juglindor të Brazilit Minas Gerais.

Moti i paprecedentë i është atribuar fenomenit El Niño dhe ndryshimeve klimatike.

Parashikuesit thonë se një pjesë e nxehtësisë ka të ngjarë të zbutet këtë javë.

Sipas Institutit Kombëtar të Meteorologjisë (Inmet), vetëm tre kryeqytete shtetërore do të përballen me temperatura që i afrohen 40 gradë Celsius, raporton CNN Brasil, transmeton Klankosova.tv.

Agjencia qeveritare tha se temperatura e regjistruar në Araçuaí prej 44.8C ka mposhtur rekordin e mëparshëm të vendit prej 44.7C, i matur në vitin 2005.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.