Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Brazili ndalon përkohësisht Telegram-in, pasi aplikacioni nuk i jep të dhëna policisë

NULL NULL
27.04.2023 09:46
Telegram
Telegram

Një gjykatës federal në Brazil urdhëroi një pezullim të përkohshëm të aplikacionit të mesazheve Telegram, pasi shërbimi i mediave sociale dyshohet se dështoi të bashkëpunonte plotësisht në një hetim ndaj grupeve të bisedave neo-naziste.

Policia federale e Brazilit kërkoi informacion të plotë mbi grupet e bisedave të platformës popullore, por vendimi i një gjykate federale në shtetin Espirito Santo tha se “faktet e treguara nga autoritetet policore tregojnë një qëllim të qartë të Telegramit për të mos bashkëpunuar me hetimin”.

Brazili ka parë një rritje të dhunës në shkolla vitin e fundit, duke përfshirë një incident në nëntor në të cilin një burrë qëlloi dhe vrau katër persona në dy shkolla në qytetin e vogël të Aracruz në shtetin Espírito Santo.

Bllokimi i aplikacionit të mesazheve duket se është në përputhje me përpjekjet e vendit për të frenuar sulmet e dhunshme në shkolla dhe për të kufizuar ndikimin e mediave sociale.

Presidenti brazilian Luiz Inácio Lula da Silva e bëri rregullimin e platformave të mediave sociale një konsideratë kryesore në një takim me ministrat dhe gjyqtarët e Gjykatës së Lartë në fillim të këtij muaji.

Nga viti 2002 deri në vitin 2022, Brazili pa 16 sulme ose episode të dhunshme në shkolla, ku katër prej tyre ndodhën në gjysmën e dytë të vitit të kaluar, shkruan Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Studiuesit, të përbërë nga psikologë, edukatorë të shkollave publike dhe shkencëtarë socialë, përgatitën raportin për qeverinë federale.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.