Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Borrell: Ukraina i përket familjes sonë evropiane

NULL NULL
21.11.2023 11:58

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se kryengritja e Maidanit ka shënuar historinë e përbashkët me Evropën.

Në llogarinë e tij në plaftormën X, ai ka thënë se Ukraina i përket familjes evropiane, raporton Klan Kosova.

“Kryengritja e Maidanit shënoi historinë tonë të përbashkët. Ukrainasit mbrojtën zgjedhjen e tyre evropiane atëherë, siç po bëjnë tani. Për liri, pavarësi dhe demokraci”, ka shkruar Borrell.

“Evropa qëndron me Ukrainën. Atëherë, tani dhe në të ardhmen – Ukraina i përket familjes sonë evropiane”, ka shkruar diplomati evropian.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.