Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Borrell: Rusia do t’i ndjejë sanksionet e BE-së në vitin e dytë të luftës

NULL NULL
24.02.2023 23:03
Josep Borrell

Teksa lufta në Ukrainës hyn në vitin e saj të dytë, Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ekonomia e Rusisë do të përjetojë më shumë vështirësi, për shkak të ndërprerjes së madhe të gazit rus nga Evropa dhe sanksioneve të vazhdueshme.

“Vitin e kaluar, Rusia mundi të shkurtojë shumë para për shkak të çmimeve të larta të energjisë dhe ne ishim ende shumë të varur nga importet e gazit rus. Por kjo ka mbaruar, Evropa nuk po konsumon më gazin rus. Ne ishim 40% të varur, tani jemi vetëm 6% të varur. Nuk ka naftë ruse”, tha Borrelli.

“Nga pikëpamja ekonomike, Rusia do të paguajë një çmim të madh për këtë luftë. Sanksionet funksionojnë, por ato funksionojnë ngadalë”, shtoi ai.

Kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës, vendet perëndimore u kundërpërgjigjën me sanksione të paprecedentë për të ndëshkuar Moskën dhe për të grumbulluar presion mbi presidentin Vladimir Putin. Ekonomia e Rusisë u dobësua si rezultat, por gjithashtu tregoi elasticitet. Ndërsa kërkesa për naftë ruse ra në Evropë, Moska i ridrejtoi fuçitë e saj në Azi.

Bashkimi Evropian – i cili shpenzoi më shumë se 100 miliardë dollarë për lëndët djegëse fosile ruse në vitin 2021 – ka bërë përparime të mëdha në heqjen e blerjeve.

Blloku, i cili reduktoi në mënyrë dramatike varësinë e tij nga gazi natyror rus vitin e kaluar, zyrtarisht ndaloi shumicën e importeve të naftës së papërpunuar ruse nga deti, në dhjetor. Një bllok i ngjashëm u miratua për produktet e naftës të rafinuar, këtë muaj.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.