Bola Tinubu fiton zgjedhjet presidenciale në Nigeri - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bola Tinubu fiton zgjedhjet presidenciale në Nigeri

NULL NULL
01.03.2023 10:20
Bola Tinubu

Kandidati i partisë në pushtet, Bola Tinubu, është shpallur fitues i zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të Nigerisë.

Politikani veteran 70-vjeçar mori 37% të votave, tregojnë rezultatet zyrtare, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Rivali i tij kryesor, Atiku Abubakar, mori 29%, dhe laburisti Peter Obi 25%. Partitë e tyre e kishin hedhur poshtë më parë zgjedhjen si një mashtrim dhe kërkuan rivotim.

Tinubu është një nga politikanët më të pasur të Nigerisë dhe e bazoi fushatën e tij në të dhënat e tij për rindërtimin e qytetit më të madh, Lagos, kur ishte guvernator.

Megjithatë, ai u mund në qytet nga Obi, një i sapoardhur relativ që mobilizoi mbështetjen e shumë të rinjve, veçanërisht në zonat urbane, duke tronditur sistemin dypartiak të vendit.

Tinubu fitoi shumicën e shteteve të tjera në rajonin e tij të lindjes në jug-perëndim, ku ai njihet si “kumbari politik” – i cili ndihmon në vendosjen e të tjerëve në detyrë. Ai bëri fushatë për presidencën me sloganin: “Është radha ime”.

Në fjalimin e tij të pranimit, Tinubu bëri thirrje për pajtim me kundërshtarët e tij.

“Shfrytëzoj rastin t’u bëj thirrje kolegëve të mi konkurrues që të na lejojnë të bashkohemi. Është i vetmi komb që kemi. Është një vend dhe ne duhet ta ndërtojmë atë së bashku”, tha ai në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Presidenti Muhammadu Buhari po jep dorëheqjen pas dy mandateve në detyrë, i shënuar nga stanjacioni ekonomik dhe pasiguria në rritje në të gjithë vendin – nga një kryengritje islamike në veri-lindje në një krizë mbarëkombëtare të rrëmbimeve për shpërblim dhe sulme separatiste në juglindje.

Tinubu tani ka detyrën për të zgjidhur këto probleme, ndër të tjera, në vendin më të populluar të Afrikës dhe eksportuesin më të madh të naftës.