Blinken: SHBA dhe NATO janë të bashkuara për dialog reciprok me Rusinë

Blinken: SHBA dhe NATO janë të bashkuara për dialog reciprok me Rusinë

NULL NULL
1 week më parë

Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony Blinken, ka deklaruar se ka biseduar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas Këshillit NATO-Rusi.

Ai tha se SHBA dhe NATO janë të bashkuara dhe të gatshme për dialog të mëtejshëm reciprok me shtetin e udhëhequr nga Vladimir Putin, transmeton Klankosova.tv.

“Nhihem mirë të flas me Jens Stoltenberg pas Këshillit NATO-Rusi këtë javë. SHBA dhe NATO janë të bashkuara dhe të gatshme për dialog të mëtejshëm reciprok me Rusinë.” shkroi Blinken në një postim në Twitter.

Këshilli NATO-Rusi, i cili mbledh së bashku të 30 aleatët e NATO-s dhe Rusinë, mbajt në Bruksel të mërkurën për të diskutuar situatën në dhe rreth Ukrainës, dhe implikimet për sigurinë evropiane.