Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Blici i dritës së kuqe po testohet në hundë për të ndaluar infeksionet pas operacionit

NULL NULL
21.11.2023 12:07

Ndriçimi i një drite të kuqe në hundën e pacientit po testohet si një mënyrë e re për të parandaluar infeksionet në prerjet kirurgjikale.

Qasja e re, duke u testuar në një spital në Mbretërinë e Bashkuar, bazohet në hulumtimet e mëparshme që tregon se kjo lloj terapie me dritë mund të shkaktojë një reagim brenda baktereve që i vret ato, transmeton klankosova.tv.

Hundat tona kanë të gjitha llojet e baktereve, viruseve dhe kërpudhave që jetojnë brenda tyre.

Ndërsa këto janë normalisht të padëmshme, nëse futen në një prerje kirurgjikale, ato mund të kolonizohen dhe të shkaktojnë infeksion.

Për shembull, sipas një studimi nga Daily Mail, rreth një e treta bartin në hundë bakterin Staphylococcus aureus, i cili është një nga shkaqet kryesore të infeksioneve në vendin e kirurgjisë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.