Bislimi: S’bëhet Asociacion me kompetenca ekzekutive - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bislimi: S’bëhet Asociacion me kompetenca ekzekutive

NULL NULL
01.03.2023 20:42
Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri Besnik Bisilimi, ka thënë se për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe nuk negociojnë dhe se janë pajtuar me palën ndërkombëtare që nuk mund të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive.

Bislimi foli edhe për njohjen nga Serbia, duke thënë se ka avancim nga njohja de-facto në atë de-jure, shkruan RTK, transmeton Klankosova.tv.

Më tej, ai foli edhe për planin e propozuar nga BE-ja, për të cilin tha se “ky nuk është plani që e ka synuar Kosova e as bashkësia ndërkombëtare”.

“Në qoftë se shikoni qartë mandatin e zotit Lajçak, mandati i tij konsiston në arritjen e një marrëveshje finale, ligjërisht të obligueshme e cila do të ketë në qendër njohjen reciproke”, është shprehur Bislimi, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, ai tha se zhvillimet e fundit në fushën e sigurisë në Evropë e në veçanti në Ukrainë kanë ndryshuar realitetin, që sipas tij, më pa BE-ja ka ardhur në përfundim që për momentin është e pamundur që të ushtrohet presion i mjaftueshëm mbi palën serbe që të jetë konstruktive në dialog.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS