Bislimi pas nënshkrimit të vendimit për heqjen e vizave: Përçohet mesazhi se jemi pjesë e Evropës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bislimi pas nënshkrimit të vendimit për heqjen e vizave: Përçohet mesazhi se jemi pjesë e Evropës

NULL NULL
19.04.2023 15:31
Besnik Bislimi

Në Stazburg ka përfunduar ceremonia e nënshkrimit të vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë se me këtë rast është mbyllur një proces i gjatë që kishte edhe pengesa gjatë rrugës.

“Ka marrë 11 vjet kohë. Kishte ngecur në Këshill për shumë vjet. Por, kemi punuar ngusht me të gjitha shtetet anëtare që kjo të bëhej e mundur”, është shprehur Bislimi, njofton KlanKosova.tv.

“Dua t’i falënderoj të gjithë qytetarët për durimin. Do të bëjmë fushata për t’i njoftuar ata se çfarë është dhe çfarë nuk është liberalizimi”.

Bislimi ka thënë se me heqjen e liberalizimit të vizave, kosovarët do të ndjehen më evropianë.

“Është mesazh për qytetarët se edhe ne jemi pjesë e Evropës. Ka të bëjë me studentët, sportistët, të cilët mund ta eksplorojnë Evropën”.

Ai ka theksuar më tej se me këtë vendim, nuk do të ketë më pengesa për sportistët e artistët, të cilët janë penguar të marrin pjesë nëpër ngjarje, shkaku i mosdhënies së vizave.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.