Bislimi e njofton ambasadorin finlandez për dialogun dhe takimin e fundit në Bruksel - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bislimi e njofton ambasadorin finlandez për dialogun dhe takimin e fundit në Bruksel

NULL NULL
18.05.2023 17:49
Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Kosovës, Besnik Bislimi, sot është takuar me ambasadorin e Finlandës në Kosovë, Matti Nissinen.

Në njoftimin e lëshuar nga qeveria thuhet se Kosova dhe Finlanda ndajnë mes tyre marrëdhënie të shkëlqyera bashkëpunimi, e cila u rikonfirmua dhe në takimin e sotëm mes palëve.

“Ne synojmë të thellojmë partneritetin me shtetin e Finlandës. Për të përmbushur këtë objektiv të përbashkët, u bisedua edhe mbi format e zgjerimit të bashkëpunimit mes nesh. U theksua dhe vlerësimi i lartë që Kosova e ka për mbështetjen e vazhdueshme të Finlandës ndaj rrugëtimit tonë në proceset e integrimit evropian”.

“Zëvendëskryeministri Bislimi e informoi ambasadorin edhe mbi procesin e dialogut dhe takimin e fundit të mbajtur në Bruksel ditën e hënë, thuhet në njoftimin e qeverisë.