Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Binjakët e ngjitur kanë pak gjasa të jetojnë, Marieme dhe Ndeye e dëshmojnë të kundërtën

NULL NULL
18.02.2024 11:22
Binjaket e ngjitura, Marieme dhe Ndeye

Marieme dhe Ndeye nuk pritej të mbijetonin për më shumë se disa ditë pas lindjes së tyre.

Tani në moshën shtatëvjeçare, ato mendohet se janë të vetmet binjake të ngjitura të rritura në Evropë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa të dyja vajzat kanë personalitetet dhe disponimet e tyre unike, ato mbështeten tek njëra-tjetra për të mbijetuar.

“Kur të thonë që në fillim se nuk ka të ardhme, ti jeton vetëm për të tashmen”, tha babai i tyre, Ibrahima.

Binjakët e bashkuar janë të rrallë, duke përfaqësuar rreth një në çdo 500 mijë lindje të gjalla në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth gjysma kanë lindur të vdekur, me një të tretën tjetër që vdes brenda 24 orëve nga lindja.

Pra, të shohësh Mariemen dhe Ndeye-n të festojnë ditëlindjen e tyre të shtatë me një grup miqsh, jo vetëm që i jep gëzim Ibrahimit, por edhe mjekëve që janë kujdesur për ta.

Ibrahima Ndiaye and his daughters Marieme and Ndeye

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.