Bill dhe Melinda Gates divorcohen pas 27 vitesh martesë

Bill dhe Melinda Gates divorcohen pas 27 vitesh martesë

NULL NULL
2 days më parë

Bill dhe Melinda Gates kanë njoftuar divorcin e tyre pas 27 vitesh martesë, duke thënë “nuk besojmë më se mund të jetojmë së bashku si çift”.

“Pas një marrëveshjeje të mirë dhe shumë punë në marrëdhënien tonë, ne kemi marrë vendimin për t’i dhënë fund martesës sonë”, shkroi çifti në Tëitter.

Ata u takuan për herë të parë në vitet 1980 kur Melinda u bashkua me firmën e Bill të Microsoft, transmeton Klan Kosova.

Çifti miliarder kanë tre fëmijë dhe së bashku drejtojnë Fondacionin Bill & Melinda Gates.

Organizata ka shpenzuar miliarda për të luftuar shkaqe të tilla si sëmundjet infektive dhe vaksinat inkurajuese tek fëmijët.

Gates – së bashku me investitorin Warren Buffett – janë prapa Giving Pledge, i cili u bën thirrje miliarderëve që të angazhohen për të dhënë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre për qëllime të mira.

Bill Gates është personi i katërt më i pasur në botë, sipas Forbes, dhe ka një pasuri prëj 124 miliardë dollarë.

Ai i bëri paratë e tij përmes firmës që ai themeloi në vitet 1970, Microsoft, kompania më e madhe në botë e programeve kompjuterikë.

Të dy palët postuan deklaratën që njoftonte divorcin e tyre në Tëitter.