Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Biden nënshkruan ligjin për taksat, kujdesin shëndetësor dhe klimën

NULL NULL
17.08.2022 01:02

Presidenti amerikan Joe Biden ka nënshkruar një projektligj prej 700 miliardë dollarësh që rrit taksat kryesisht për të pasurit dhe synon të luftojë kostot e kujdesit shëndetësor dhe ndryshimet klimatike.

Projektligji përfshin masa për të përmbushur premtimet e Kongresit për të ulur çmimin e barnave me recetë.

Versioni përfundimtar është më modest në shtrirje sesa paketa prej 3.5 trilionë dollarësh e parashikuar fillimisht nga demokratët.

Votuesit që do të votojnë në nëntor do të vendosin nëse demokratët e Biden do të mbajnë kontrollin e Kongresit edhe për dy vjet të tjera.

Presidenti e përshëndeti projektligjin ndërsa e nënshkroi të martën si “pjesa e fundit” e agjendës së tij të brendshme të ngecur prej kohësh.

Por pretendimet kryesore ekonomike në lidhje me legjislacionin kanë qenë nën shqyrtim.

Pavarësisht se quhet Akti i Reduktimit të Inflacionit (IRA), paketa do të ketë zero ndikim të matshëm në inflacion, sipas një analize nga Modeli i Buxhetit Penn Wharton, një grup ekonomistësh dhe shkencëtarësh të të dhënave në Universitetin e Pensilvanisë, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Projektligji do të rrisë taksat kryesisht për korporatat e mëdha dhe demokratët janë zotuar se nuk do të ketë rritje taksash për ata me të ardhura nën 400 mijë dollarë në vit.

Por një analizë e legjislacionit nga Zyra e Buxhetit e Kongresit (CBO) jopartiake tha se amerikanët që fitonin më pak se 400 mijë dollarë në vit do të përfundonin duke paguar 20 miliardë dollarë taksa shtesë.

Paketa investon 375 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimet klimatike – investimi federal më i rëndësishëm në histori në këtë çështje.

Projektligji parashikohet të ulë emetimet në ShBA deri në 42% deri në vitin 2030, krahasuar me trajektoren aktuale të ShBA, e cila do të ulte emetimet deri në 35%, sipas një analize nga Rhodium Group.

Ajo i kushton më shumë se 14 miliardë dollarë kredive tatimore dhe zbritjeve për njerëzit që blejnë makina elektrike ose bëjnë përmirësime me efikasitet të energjisë në shtëpi.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.